FRISSA hír a Napivilag oldalán marad — az eredeti forrás külön nyitható meg
Ma
NévnapBetöltés…
IdőjárásBudapest…
DevizaEUR…
DevizaUSD…
NNapivilagMinden hír egy helyen
FÜGGETLEN HÍRAGGREGÁTORMagyarország · Budapest
← Vissza a hírfolyamhoz

Életmód · Forrás: 24.hu · Szerző: 24.hu · 2026. 08. 29. 10:30 · 4 perc olvasás

Üldözőbe vettek a Gripenek egy Kalocsáról elkötött kisrepülőt

Ma reggel egy férfi úgy gondolta, kipróbál egy Kalocsán parkoló kisrepülőt. Nem tétovázott sokáig, a géppel Paks felé indult. A honvédség radarjai azonnal észlelték a gépet, a készenléti vadászgép-pár pedig a levegőbe emelkedett

írja Facebook-oldalán a honvédelmi miniszter.

Ruszin-Szendi Romulusz tájékoztatása szerint néhány perccel később a kisgép Gerjen település térségében kényszerleszállást hajtott végre. A Gripenek megtalálták a sérült gépet, és a helyszín felett maradtak mindaddig, amíg a mentőhelikopter és a földi mentőegységek meg nem érkeztek – tájékoztatott Ruszin-Szendi Romulusz. Hozzátette: a rendőrség és az illetékes hatóságok is a helyszínre érkeztek, a szemle és a vizsgálat megkezdődött.

A jelenlegi információk szerint személyi sérülés nem történt.

A történtek jól mutatják, mit jelent a készenlét a gyakorlatban: észlelni, reagálni, azonosítani és segíteni – azonnal. A Magyar Honvédség készen áll. A levegőben is. A földön is. A nap 24 órájában. Köszönet a honvédeknek a gyors reagálásért és a helytállásért

– zárja posztját a miniszter.

A hvg.hu információi szerint egy Cessna–172-est loptak el a kalocsai reptérről. A pilótáról úgy tűnt, mintha zavart állapotban lenne, ráadásul épp a paksi atomerőmű környékén kezdett vakmerő manőverekbe a kisgéppel. A portál úgy tudja, hogy a Gripeneket egyrészt a lopás, másrészt a tiltott paksi légtér miatt riasztották, ugyanis az erőmű 3 kilométeres körzetében 6000 méter magasságig tilos repülni. A kényszerleszállás során a pilóta egy napraforgótáblába tette le a Cessnát – a gép futóműve kitört, és kissé oldalra borulva a szárnyán fekszik – írja a hvg.hu.

Az MTI felidézte, hogy pénteken egy francia kisrepülőgép miatt riasztották a kecskeméti Gripeneket. A gép Szlovénia felől Ausztrián keresztül Csehország irányába tartott, azonban nem létesített rádiókapcsolatot a polgári légiforgalom-irányítással. A kisgép pilótája az osztrák vadászgépeket észlelve Fertőszentmiklós térségében engedély nélkül belépett a magyar légtérbe. Végül helyreállt a rádiókapcsolata az osztrák légiforgalom-irányítással, és Kapuvár térségében elhagyta a magyar légteret Ausztria irányába, a Gripenek pedig visszatértek a kecskeméti bázisra – írja a távirati iroda.

Lapunk egyébként éppen ma közölt egy cikket arról, hogy mennyire megbízhatók, illetve biztonságosak a magyar haderőben szolgáló Gripen vadászgépek.

Kapcsolódó
Mennyire biztonságosak a Gripenek? – elárulja a biztonságpolitikai szakértő
Csiki Varga Tamást arról kérdeztük, mennyire biztonságosak a svéd gyártmányú gépek, illetve ilyen szempontból fel lehet-e állítani sorrendet a vadászgépek között.

The post Üldözőbe vettek a Gripenek egy Kalocsáról elkötött kisrepülőt first appeared on 24.hu.

Forrás: 24.hu · Szerző: 24.hu · Dátum: 2026. 08. 29. 10:30
A teljes tartalom a forrás engedélyezett feedjéből származik.

Eredeti cikk ↗

Még több ettől a forrástól

Hatos Pál: Tisztelet Gulyás Mártonnak!Amerika megint partra szállt„Mikor bedobtam a 140-et, már akkor is üvöltés volt, de 180-nál valami hihetetlen” – két magyar is továbbjutott a Hungarian Trophyn