FRISSA hír a Napivilag oldalán marad — az eredeti forrás külön nyitható meg
Ma
NévnapBetöltés…
IdőjárásBudapest…
DevizaEUR…
DevizaUSD…
NNapivilagMinden hír egy helyen
FÜGGETLEN HÍRAGGREGÁTORMagyarország · Budapest
← Vissza a hírfolyamhoz

Kultúra · Forrás: 24.hu · Szerző: Balavány György · 2026. 08. 20. 15:00 · 3 perc olvasás

Nagy Balázs geográfus: A fenékküszöb csak egy tűzoltásszerű szükségmegoldás, a túléléshez együtt kell változnunk a természettel

Félelmetes időket élünk, a klímaváltozás hatásai egészen közel jöttek: már nem egyértelmű, lesz-e egyenletes ivóvíz- és áramellátásunk. 2022-ben is volt „sosem látott” aszály, 2024-nyarán „sosem látott” meleg, de ezen a nyáron az aszály és az extrém hőség egyszerre tört ránk. És külön rémületes: látjuk, ahogy a táj változik körülöttünk – eltűnik a víz a Balatonból, a Velencei-tóból, a Tiszán is rekordalacsony vízállások vannak, és évtizedek óta először állt le részlegesen a paksi erőmű. Új kifejezéseket tanulunk, hőkupola, fenékküszöb stb. Ha megjön a várt enyhülés és eső, végre megnyugodhatunk?

Átmenetileg, talán. Senki sem tudja, milyen lesz a következő nyár, és mikor várható a legközelebbi extremitás-sorozat. A jelenlegi helyzet viszont kitűnő alkalom, hogy megváltoztassuk a gondolkodásunkat. Hajlamosak vagyunk úgy vélekedni például egy folyóról, mint egy útról vagy a vasúti hálózatról: lehetnek fennakadások, de azért marad a helyén, nagyjából statikusan, és mindig lehet rá számítani. Ezt felejtsük el! Valójában a vízrendszer elképesztően dinamikus.

Milyen mértékű extremitások várhatók?

The post Nagy Balázs geográfus: A fenékküszöb csak egy tűzoltásszerű szükségmegoldás, a túléléshez együtt kell változnunk a természettel first appeared on 24.hu.

Forrás: 24.hu · Szerző: Balavány György · Dátum: 2026. 08. 20. 15:00
A teljes tartalom a forrás engedélyezett feedjéből származik.

Eredeti cikk ↗

Még több ettől a forrástól

Magyar Péter: Ne azért kapjon valaki minisztériumi munkát, mert Tisza Sziget-tagMeglepő klubváltást lépett meg a magyar válogatott pólós, kikérte a kapitány véleményét isKét évvel a tűz után újra megnyitott a miskolctapolcai barlangfürdő